1. grupas ēkas

Šajā sadaļā pastāstīšu:


Kas ir 1. grupas ēkas?

Kāpēc jāsniedz BISā dokumenti?

Kādi dokumenti ir jāsagatavo?

Kā vai kas to var izdarīt?

Cik, kas maksā?

Gatavi ēku projekti.

Kas ir 1. grupas ēkas?

Ministru kabineta noteikumi Nr.500
Rīgā 2014.gada 19.augustā (prot. Nr.44 52.§)

Vispārīgie būvnoteikumi
Izdoti saskaņā ar Būvniecības likuma 5. panta pirmās daļas 1. punktu un 14.1 panta ceturto daļu
(MK 28.06.2022. noteikumu Nr. 390 redakcijā)


... 4. Būves iedala trīs grupās (1. pielikums) atkarībā no būvniecības sarežģītības pakāpes un iespējamās ietekmes uz cilvēku dzīvību, veselību un vidi. Pirmā ir zemākā, bet trešā ir augstākā grupa. (Grozīts ar MK 28.01.2021. noteikumiem Nr. 55)

1. pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 19.augusta
noteikumiem Nr. 500

Būvju iedalījums grupās atkarībā no būvniecības sarežģītības pakāpes un iespējamās ietekmes uz cilvēku dzīvību, veselību un vidi

(Pielikums MK 08.03.2022. noteikumu Nr. 166 redakcijā)

... 2. Ēkas, kas nav saistītas ar radiācijas drošību (kodoliekārtas un radioaktīvo atkritumu pārvaldības objekti (valsts nozīmes jonizējošā starojuma objekti)), un ēkas ārpus Latvijas Republikas teritoriālajiem ūdeņiem un ekskluzīvās ekonomiskās zonas iedala šādi:

2.1. pirmās grupas ēkas:

2.1.1. vienstāva ēkas ar apbūves laukumu līdz 60 m2, tai skaitā mazēkas;  mazēka – vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m2

2.1.2. transformatoru apakšstaciju ēkas ar spriegumu līdz 20 kV un apbūves laukumu līdz 60 m2;

2.2. trešās grupas ēkas: ...

2.3. otrās grupas ēkas ir ēkas, kuras nav minētas šā pielikuma 2.1. un 2.2. apakšpunktā.

Kāpēc jāsniedz BISā dokumenti?

Ja plāno būvēt šķūnīti, garāžu, siltumnīcu, nojumi, vasaras māju, dārza māju vai jebkādu citu ēku ar apbūves laukumu līdz 60 m2, Tev BISā (Būvniecības informācijas sistēmā) ir jāiesniedz attiecīgie dokumenti, lai saņemtu atļauju būvēšanai. Pēc būvdarbu pabeigšanas ir jāizdara atzīme par darbu pabeigšanu, lai būvinspektors var veikt apsekošanu, zemes dienesta pārstāvis- veikt uzmērīšanu un sagatavot jaunu inventarizācijas lietu.

Jā! Protams- daudziem ir šķūnīši un citas palīgēkas, kas nav saskaņotas un ir uzbūvētas tāpat vien. Kamēr nav plānots īpašumu tirgot, vai kamēr apsekošanas laikā šāda ēka netiek pamanīta, neviens virsū neskries. Bet, ja kādreiz gadās, ka kāds kaimiņš noziņo, vai apsekošana notiek blakus īpašumā un būvinspektors šo patvaļīgo būvniecību pamana, tad tāpat kādreiz nāksies iet cauri šim, dokumentu sakārtošanas, procesam. 

Maldīgs ir uzskats, ka lētāk ir samaksāt sodu, nekā sākt visu no pareizā gala. Būvvalde sodus neliek. Dokumentu sakārtošanas procesā ir jāsamaksā pašvaldības nodeva par ieceres izskatīšanu. Taču, patvaļīgas būvniecības gadījumos, šai nodevai mēdz piemērot koeficientu x3. Tā kā, legalizējot ēku, izmaksas var sanākt lielākas nekā darot visu no pareizā gala.

Kādi dokumenti ir jāsagatavo?

 1.grupas ēkas BISā sniedz ar paskaidrojuma rakstu, kam pievieno šādus papildus dokumentus:

  
 • Ēkas plāns ar izmēriem un kopējā apbūves platība.
 • Telpu uzskaitījums, ja ēkai ir vairākas telpas.
 • Rasējumi- sienu notinumi- ar augstumu un platumu atzīmēm. Iezīmēti logi un durvis.
 • (Vēlams, bet nav obligāti) Ēkas vizualizācija. Pāris bildes 3D, kurās var redzēt ēku kopumā.
 • Ēkas novietojums uz zemes robežu plāna vai uz situācijas plāna, kur atzīmēti ēkas gabarītizmēri un attālumi no īpašuma robežām.
 • Saskaņojums ar kaimiņiem, JA ēka atradīsies tuvāk, kā 4m no īpašuma robežas pilsētā vai tuvāk kā 10m, ciema teritorijā.
 • Skaidrojošais apraksts, kurā uzskaitīts no kādiem materiāliem ēku plānots būvēt. Pamati, sienas, jumts un tamlīdzīgi. Paraugs!
 • Zemesgrāmatu apliecība- ieskanēta vai kvalitatīvi nofotografēta.

Kā vai kas to var izdarīt?

Dokumentus sniedz īpašnieks pieslēdzoties ar saviem personas datiem https://bis.gov.lv/ (visbiežāk caur Latvija.lv) . Tālāk var pilnvarot personu, kas turpinās uzraudzīt procesu, atbildēs uz jautājumiem, sagatavos tālākajā procesā vajadzīgos dokumentus.
Dokumentu sakārtošana noris šādos posmos
Katrā no tiem ir jāsaņem būvvaldes vai attiecīgās iestādes apstiprinājums. Būs vajadzīga arī būvniecības civiltiesiskā apdrošināšana. Pēc būvdarbu pabeigšanas jāaizpilda iesniegums un jāpiesaka rinda Valsts zemes dienestam par kadastrālo uzmērīšanu. Kad tas ir izdarīts, tiek izsniegta jauna inventarizācijas lieta un ēka ir nodota ekspluatācijā! Urā! Tev ir jauna, legāli uzbūvēta, ēka!


Ja viss šis tomēr šķiet par sarežģītu, nav laika vai pacietības- vari jautāt kādam, kas to izdara Tavā vietā. Piemēram, man. 

Cik, kas maksā?

Ja jautāsi palīdzību kādam ģimenes loceklim, radam vai labam draugam, tas visticamāk nemaksās neko. Taču process var būt mulsinošs, sistēma sākotnēji šķiet nesaprotama, īpaši, ja to dara pirmo reizi. Ja kāds jau to ir darījis un ir zināms, kā tas notiek, tad būs vieglāk un ies daudz raitāk.

Es piedāvāju visu, šī procesa, posmu izpildi.

                            
 • Palīdzēt izdomāt ēkas plānojumu.
 • Uzzīmēt ēku atbilstoši prasībām.
 • Pēc pilnvarojuma saņemšanas, iesniegt dokumentus un apstiprināt visus vajadzīgos projekta posmus.
 • Izskaidrot un palīdzēt saprast, kas katrā no posmiem notiek, kāpēc un kas jādara tālāk.
 • Cik iespējams, taupīt Tavu laiku un nervus.

Tava palīdzība būs vajadzīga aizpildot pirmo pieteikumu jaunai būvniecībai, jo to var izdarīt tikai zemes īpašnieks. Mums būs jātiekas, lai kopīgi aizpildītu visus datus. Tad varēsi izsniegt man pilnvaru un tālāk darīšu visu pati. Gadās situācijas, kad nepieciešama informācijas papildināšana un projekts jāatver labošanai- arī tas jādara caur īpašnieka profilu, tādā gadījumā patraucēšu vēlreiz. Visus ziņojumus, lēmumus un izmaiņas saņemsi savā e-pastā. To BIS dara automātiski, līdz ar to būsi lietas kursā par visu notiekošo.

Manu pakalpojumu izmaksas:

                                                         Projekta izstrāde, plānu un vizualizāciju sagatavošana 300,00
   Dokumentu iesniegšana, saskaņošana līdz būvniecības stadijai200,00
   VAI 
  Izbraukums uz īpašumu, ja gadījusies patvaļīga būvniecība (Tukuma pilsētas robežās)50,00
    Pilnvarošana tālākajam procesam 200,00
  Apdrošināšanas polises iegāde un iesniegšana (ja tas jādara man)30,00 
  Būvniecības pabeigšanas dokumentu sakārtošana 50,00 
   Izbraukums ārpus pilsētas maksās papildus 1,00 Eur./km. vienā virzienā. 1,00 x...

Palīdzību vari lūgt dažādos procesa posmos vai tikai dažiem no tiem, līdz ar to, katram klientam izmaksas būs atšķirīgas.

Cenas norādītas bez PVN 21%.

Ceru, ka šis palīdzēja labāk saprast kas ir 1.grupas ēkas, kāpēc vajadzīga saskaņošana un kā tā notiek.

Ar laiku pievienošu dažus jau gatavus projektus. Varbūt ieraudzīsi kaut ko, kas Tev der un ietaupīsi laiku uz projekta izstrādes procesu.

Gatavie projekti

Ja esi šajā sadaļā, tad, visticamāk, jau zini, ko vēlies būvēt.  Varbūt Tev nav laika vai vēlēšanās zīmēt un domāt kā noformēt, lai būvējamo ēku uzskatāmi sagatavotu iesniegšanai BISā? Tad pilnīgi iespējams, ka Tev noderēs kāds no manis zīmētajiem projektiem. Par papildus samaksu, arī šiem projektiem, iespējamas izmaiņas.

Raksti vai zvani un visu izrunāsim.

Šeit vari apskatīt paraugu dokumentam kādā apjomā un formātā to saņemsi iegādājoties kādu no šiem projektiem.

Pirkumu grozs